Gezilebilecek Tarihi Yerler

Elan Hotel - İstanbul'daki Eviniz...

PİYER LOTİ

Pierre Loti Tepesi, İstanbul’un Eyüp ilçesinde Haliç’e nazır bir tepedir. Tepe adını, 1876 yılında İstanbul’a gelerek buraya yerleşen ve sık sık bu tepedeki bir kıraathaneye gelmesiyle tanınan Fransız roman yazarı ve doğubilimci Julien Viaud’dan (Piyer Loti) almıştır.

Otele Olan Yaklaşık Uzaklık: 3,9km

MINIATURK

Miniatürk ya da Minyatür Türkiye Park, Türkiye’deki çeşitli yapıtların maketlerinin sergilendiği 60.000 metrekareyle dünyanın en geniş alana kurulmuş minyatür parkıdır. 30 Haziran 2001 tarihinde temeli atılan Miniatürk, 2 Mayıs 2003 tarihinde ziyarete açılmıştır.

Otele Olan Yaklaşık Uzaklık: 2,5km

GALATA-BAR

Galata Kulesi, İstanbul’un Galata semtinde bulunan ve şehrin en önemli sembollerinden biri olan 528 yılında inşa edilmiş bir kuledir. Kuleden İstanbul Boğazı, Haliç ve İstanbul, panoramik olarak izlenebilmektedir.

Otele Olan Yaklaşık Uzaklık: 750 mt.

KAPALI ÇARŞI

Kapalıçarşı’nın temeli 1461 yılında atılmıştır. Dev ölçülü bir labirent gibi, 30.700 metrekarede 66 kadar sokağı, 4.000 kadar dükkânı ile Kapalıçarşı, İstanbul’un görülmesi gereken, benzersiz bir merkezidir. Adeta bir şehri andıran, bütünü ile örtülü bu site zaman içerisinde gelişip büyümüştür.

Otele Olan Yaklaşık Uzaklık: 5km

SULTANAHMET CAMİİ

Sultan Ahmet Camii, 1609-1616 yılları arasında sultan I. Ahmet tarafından İstanbul’daki tarihî yarımadada, Mimar Sedefkâr Mehmet Ağa’ya yaptırılmıştır. Cami Mavi, yeşil ve beyaz renkli İznik çinileriyle bezendiği için ve yarım kubbeleri ve büyük kubbesinin içi de gene mavi ağırlıklı kalem işleri ile süslendiği için Avrupalılarca “Mavi Cami (Blue Mosque)” olarak adlandırılır.

Otele Olan Yaklaşık Uzaklık: 2,5km

TOPKAPI SARAYI

Topkapı Sarayı, Istanbul Sarayburnu’nda, Osmanlı İmparatorluğu’nun 600 yıllık tarihinin 400 yılı boyunca, devletin idare merkezi olarak kullanılan ve Osmanlı padişahlarının yaşadığı saraydır. Topkapı Sarayı Fatih Sultan Mehmed tarafından 1478’de yaptırılmış, Abdülmecit’in Dolmabahçe Sarayı’nı yaptırmasına kadar yaklaşık 380 sene boyunca devletin idare merkezi ve Osmanlı padişahlarının resmi ikametgahı olmuştur.

Otele Olan Yaklaşık Uzaklık: 5,6 km

PERA MÜZESİ

The Marmara Pera’nın hemen yakınında yer alan Pera Müzesi 2005 Haziran ayından bu yana hizmet veriyor. Suna ve İnan Kıraç Vakfı tarafından kurulan müzenin daimi koleksiyonları arasında Suna ve İnan Kıraç Vakfı’na ait, 300’den fazla eserden oluşan “Oryantalist” sanat koleksiyonu bulunuyor.

Otele Olan Yaklaşık Uzaklık: 1km

ÇİÇEK PASAJI

1876’da inşa edilmiş olan Çiçek Pasajı, Beyoğlu’nun İstiklal Caddesi’nin ünlü ve tarihi bir pasajları arasında yer alıyor. Pasaj içindeki tarihi meyhaneler, şaraphaneler ve restoranlar misafirlerine tarihi bir ortamda farklı bir eğlence anlayışı sunuyor.

Otele Olan Yaklaşık Uzaklık: 1,3km

DOLMABAHÇE SARAYI

Sultan Abdülmecid’in emriyle, 13 Haziran 1843 tarihinde inşaasına başlanan Dolmabahçe Sarayı, çevre duvarlarının tamamlanması ile birlikte 7 Haziran 1856 tarihinde kullanıma açılmış. Saray; Selamlık, Muâyede Salonu (Tören Salonu) ve Harem-i Hümâyûn adlarını taşıyan üç bölümden oluşuyor.

Otele Olan Yaklaşık Uzaklık: 2,8 km

İSTİKLAL CADDESİ

İstiklal Caddesi Taksim’i Tünel’e bağlayan bir İstanbul klasiği… Günün her saatinde kalabalık olan caddenin üzerinde mağazalar, kafeler, restoranlar, barlar ve kitapçılar bulunuyor. Bunların yanı sıra Galatasaray Lisesi, Galatasaray Hamamı ve Çiçek Pasajı gibi önemli mekanlar da bu cadde üzerinde yer alıyor.

Otele Olan Yaklaşık Uzaklık: 500m

TÜNEL

17 Ocak 1875’te yerli ve yabancı seçkin davetli topluluğunun katıldığı görkemli bir törenle hizmete açılan Tünel, Osmanlı döneminde ve Cumhuriyet’in ilk yıllarında İstanbulluların vazgeçilmezi imiş. Günümüzde de her gün Karaköy’le Beyoğlu’nu birbirine bağlıyor ve kısa, keyifli ve nostaljik bir yolculuk sunuyor.

Otele Olan Yaklaşık Uzaklık: 300m

AYASOFYA

Ayasofya, bazlika planlı bir patrik katedrali. Bizans İmparatoru I. Jüstinyen tarafından M.S. 532-537 yılları arasında İstanbul’un tarihi yarımadasındaki eski şehir merkezine inşa ettirilmiş ve 1453 yılında İstanbul’un fethiyle Fatih Sultan Mehmet tarafından camiye dönüştürülmüştür.

Otele Olan Yaklaşık Uzaklık: 5,1 km

İSTANBUL ARKEOLOJİ MÜZELERİ

13 Haziran 1891′deki açılışından itibaren hızlı bir şekilde koleksiyonunu genişleten ve üç birimden oluşan Arkeoloji Müzeleri, Balkanlar’dan Afrika’ya, Anadolu ve Mezopotamya’dan Arap Yarımadası’na ve Afganistan’a kadar, Osmanlı İmparatorluğu’nun sınırları içinde yer alan medeniyetlere ait bir milyonu aşkın eserle, dünyanın en büyük müzeleri arasında yer alıyor.

Otele Olan Yaklaşık Uzaklık: 3,7km

YEREBATAN SARNICI

Yerebatan Sarnıcı, 542 yılında Bizans İmparatoru I. Justinianus (527-565) tarafından Büyük Saray’ın su ihtiyacını karşılamak üzere yaptırılmış. İçinde yer alan sütunların ihtişamından dolayı Yerebatan Sarayı olarak da anılıyor.

Otele Olan Yaklaşık Uzaklık: 3,7km

SÜLEYMANİYE CAMİİ

Kanuni Sultan Süleyman tarafından 1557 yılında yaptırılan Süleymaniye Camii, bir Mimar Sinan eseri olarak Süleymaniye’de yer alıyor.

Otele Olan Yaklaşık Uzaklık: 4km